Novoroční přání

5.1.2017

Milí přátelé, kamarádi a klienti,

vím, je už po Novém roce a všechna vánoční a novoroční přání už vám pravděpodobně přišla.

Já už jsem od malička nerada chodila s davem a když jsem šla,nebylo to většinou z mého přesvědčení, ale protože se to tak mělo.
Tak to bylo i s letošním vánočním blahopřáním. Pořád jsem  ho odkládala a odkládala, chvílemi měla výčitky , že nepíšu, když mi chodila blahopřání od vás.Až teď po Silvestru, když si nějak čistím po čtyřech letech bez nemoci hlavu rýmou, nějak dozrál ten pravý čas.
Je to náš zvyk si něco přát k vánocům nebo k novému roku.Ale bylo by vlastně jedno, kdybych vám přála třeba ke dni jarní rovnodennosti.

Letos jsme těsně před Štědrým dnem skoro týden trávili v anglickém přístavním městě Portsmouth, kde jsme byli za naším synem.Protože jsme si mohli dělat volný program a chodit si kam chceme  a zůstat tam taky tak dlouho, jak se nám to líbí, na rozdíl od zážitkových poznávacích zájezdů,
mohli jsme opravdu v klidu prožít předvánoční atmosféru  a vnímat, jak tam lidé žijí každý den.

A to mě baví, jen tak se dívat a pozorovat.

Spoustu ras i národností dohromady, v Portmouthu i Londýně, místo Ježíška Santa Klaus .Některé zvyky podobné, jako předvánoční nákupní horečka.Jiné pro nás nezvyklé, jako třeba jízda vlevo a nepochopitelné, jako chození v zimě jen v balerinkách naboso nebo  malé děti  a batolata na ulicích bez čepic.Pivo jako břečka, krásné útulné malé cihlové  domečky s východem přímo na ulici a kvetoucí venkovní muškáty a bramboříky.
Energie britského království více či méně naředěná universální cocacolovou kulturou.
Když utišíte svoji osobnost a jen vnímáte, je to krásné.Cítíte totiž, že všichni jsme lidé, co chtějí být šťastni, u nás v Čechách, v Britániii, ...
Anglické dámy  a páni typičtí  svým decentním chováním a luxusním oblečením,  krásně urostlí, ale také tlustí,černoši a mulati v teplákách a
 s papírovým kelímkem s ranní kávou. Štěstí se snažíme dosáhnout různými způsoby, to podle toho, kde se narodíme a komu.
A protože jsme všichni bytosti s Boží přítomností v srdci, ať to někdo už ví a cítí nebo to ještě jen tuší nebo vůbec neví, svůj život  si utváříme podle těchto zvyků a naučených způsobů. Jsme bytosti, kterým byla dána výsada tvořit.
A mně moc baví to jen pozorovat, aniž bych to nějak hodnotila , už vůbec ne kritizovala.Když se ztišíte, přímo cítíte, jak Boží přítomnost tvoří tam v Anglii.
A jinak než tady v Čechách. Ale je to krásné, když jste opravdu tišší, může se vám zatajit dech, jak je to krásné.
Ne všechny věci nás samožřejmě dělají šťastnými, tak je tomu , tam i u nás.Když už ale víme, jak je to na světě zařízeno, stáváme se vědomými bytostmi s vědomím vlastní zodpovědnosti.

A to je moje přání vám všem, kterým posílám, asi trochu netradiční, novoroční blahopřání.

Snažme se být v sobě tišší, abychom začali být schopni vidět své zvyky a zvyky ostatních kolem sebe .Protože  zvyky utváří náš charakter, náš život a nakonec náš osud , jak říká Jeho Svatost Dalajláma. A patří do toho vše, naše denní i stravovací rituály, naše vztahová schémata, naše strachové systémy přesvědčení.To všechno my můžeme změnit, když nás to nebude činit šťasnými. Jsme bytosti s Boží přítomností a tvořivou silou v srdci.
Zkusme na to už nikdy nezapomenout.To je moje přání vám všem a všem bytostem na Zemi.A začněme každý sám u sebe. Změnit  můžu jen sama sebe a ti ostatní mě třeba časem napodobí.

Spokojený vědomý rok 2017

vám všem přeje

Lela